Skoči do sadržaja

Nacionalno vijeće za konkurentnost, kao partner Svjetskog gospodarskog foruma u Programu globalne konkurentnosti, objavilo je u srijedu, 7. rujna 2011. godine, najnovije rezultate Izvješća o globalnoj konkurentnosti 2011.-2012. Iz Izvješća je vidljivo da se hrvatsko visoko obrazovanje ističe kao potencijal naše konkurentnosti.

Nakon što je Hrvatska prošle godine zabilježila pad za pet mjesta u odnosu na 2009. godinu, nepovoljni je trend u 2011. godini zaustavljen. Ovogodišnji realni rast za jednu poziciju u odnosu na 2010. smješta Hrvatsku na 76. mjesto među 142 zemlje svijeta. Hrvatska je od 2002. godine, kada je prvi put uključena u ovo mjerenje, do danas bilježila oscilirajuće kretanje na ljestvici konkurentnosti koje karakterizira razdoblje realnog napretka od 2005. do 2007, a potom od 2008. do 2011. kontinuirano padanje.

Rezultati istraživanja temelje se na javno dostupnim statističkim pokazateljima kao i na perceptivnim podacima dobivenim kroz istraživanje mišljenja rukovoditelja tvrtki. Ove godine u istraživanje ih je bilo uključeno više od 14 000. Metodologija Svjetskog gospodarskog foruma temelji se na analizi 12 faktora konkurentnosti koji uključuju institucije, infrastrukturu, makroekonomsku stabilnost, zdravlje i osnovno obrazovanje, visoko obrazovanje, efikasnost tržišta rada, efikasnost tržišta roba, tehnološku spremnost, poslovnu sofisticiranost, inovativnost, veličinu tržišta i financijsko tržište.

Švicarska kao prvorangirana tj. najkonkurentnija zemlja na svijetu zadržala je vodstvo na ljestvici i ove godine, a slijede ju Singapur, Švedska, Finska i SAD. Nove članice EU imaju različite trendove. Slovenija, Slovačka i Rumunjska bilježe znatan pad, dok ostale zemlje uglavnom stagniraju.

Ovogodišnji rezultati Hrvatske kazuju da smo zabilježili značajniji pad u makroekonomskoj stabilnosti (70.) i inovativnosti (76.), te efikasnosti tržišta rada (116.) i roba (114.). I nadalje su zabrinjavajući nalazi kvalitete institucija (90.) u kojoj posebno značajno mjesto zauzima efikasnost javne uprave i sudstva. S druge strane, kao potencijal naše konkurentnosti ističu se tehnološka spremnost (38.), infrastruktura (39.), zdravlje i osnovno obrazovanje (48.) te visoko obrazovanje (56.).

Hrvatska se i ove godine nalazi u okruženju jugoistočne Europe – Crne Gore na 60. poziciji, Makedonije na 79. poziciji te Albanije koja je samo dva mjesta iza Hrvatske, na 78. poziciji.

Više informacija na www.weforum.org.

Prezentacija 

Koristimo kolačiće kako bismo poboljšali vaše iskustvo pregledavanja stranice. Više informacija o tome kako koristimo kolačiće možete pronaći u našim pravilima privatnosti.