1. Zakon o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju; 2. Pravilnik o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja; 3. Pravilnik o znanstvenim i umjetničkim područjima, poljima i granama.
Tijekom prvog dijela radionice predstavljen je novi Zakon o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju, razlozi njegova donošenja, promjene koje će iz njega proizaći te njegova uloga i značaj u daljnjem razvoju i unaprjeđenju kvalitete znanosti i visokog obrazovanja Republike Hrvatske. Novim Zakonom jasno se definiraju uloge pojedinih tijela pri čemu Agencija za znanost i visoko obrazovanje, kroz svoju osnaženu ulogu, ali i povećane odgovornosti, postaje glavnim nositeljem postupaka vanjskog osiguravanja kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju sukladno ulozi koju imaju suvremene europske Agencije, a čime su ostvareni neophodni preduvjeti za njezino uspješno uključivanje u srodne europske asocijacije (ENQA i EQAR). Novim Zakonom jasno se propisuju postupci vanjskog osiguravanja kvalitete koje će ubuduće provoditi Agencija za znanost i visoko obrazovanje, a to su: inicijalna akreditacija za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja i/ili izvođenje studijskoga programa; inicijalna akreditacija za obavljanje znanstvene djelatnosti; reakreditacija visokih učilišta i znanstvenih organizacija koja će se provoditi u ciklusima od pet godina i u okviru koje će se utvrđivati ispunjavanje nužnih uvjeta, ali i donositi ocjena kvalitete koja će utjecati na buduće financiranje iz državnog proračuna; vanjska neovisna periodična prosudba unutarnjeg sustava osiguravanja kvalitete (audit) te tematsko vrednovanje. Nadalje, novim Zakonom u Agenciji za znanost i visoko obrazovanje ustrojava se Središnji prijavni ured sa zadaćom prikupljanja i objedinjavanja podataka o ispunjavanju uvjeta za upis pristupnika na visoka učilišta te izrade rang-lista bodovanih postignutih rezultata školovanja na temelju kojih visoka učilišta upisuju studente na studijske programe. Dr. sc. Marija Maja Jokić ( Nacionalna i sveučilišna knjižnica ) i prof. dr. sc. Marko Tadić ( Filozofski fakultet , Zagreb ), u svom predavanju dali su osvrt na važeći Pravilnik o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja pri čemu je dan naglasak na citatne baze CC, WoS, Scopus, IF časopisa, citatne i bibliografske baze, domaće znanstvene i stručne časopise te H indeks znanstvenika/časopisa. Zaključci I dana radionice: 1. Potrebna izmjena Pravilnika o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja, 2. Ujednačavanje kriterija po znanstvenim područjima uvažavajući specifičnosti pojedinih i usklađivanje s najboljim europskim praksama, 3. Pretvaranje kvantitativnih kriterija u kvalitativne, 4. Postupno povećanje kriterija s vidljivim međunarodnim doprinosom.
Drugog dana radionice predavanje je održala dr.sc. Emira Bečić ( MZOŠ RH ), na temu Frascati Manuals: statistical point, o pozicioniranju Hrvatske znanosti i istraživanja u globalnom smislu ( statističko prikupljanje podataka, analiza i njeno pozicioniranje uz odgovarajuće metodologije). Matija Škegro Vdović ( Državni zavod za statistiku ) osvrnula se u svom predavanju na primjenu Pravilnika o znanstvenim i umjetničkim područjima, poljima i granama za potrebe nacionalne statistike. Zaključci II dana radionice: 1. Upotpuniti s primjedbama postojeći Pravilnik o znanstvenim i umjetničkim područjima, poljima i granama, 2. Ponovno pokrenuti akciju prihvaćanja Frascati Manuel-a, 3. Kriterije za izbor u znanstvena zvanja u interdisciplinarnom području znanosti ujednačiti na nivou velikih područja znanosti kroz Stručno povjerenstvo Nacionalnog vijeća za znanost RH koje će se sastati u lipnju ove godine.
Datum objave: 13.svibnja 2009. godine |